Використання молочної сироватки в якості добавки при виготовленні бетонів і розчинів
Працівники кафедри хімії Пензенського будівельного інституту к.т.н. Козлова Н.А. і Орлова Л.А. провели ще в далеких 1973-1974 рр.. пошукову науково-дослідну роботу з питання можливості застосування молочної сироватки в якості добавки при виготовленні бетонів і розчинів. Результати досліджень показали, що додавання молочної сироватки при виробництві бетонів і розчинів в кількості (1,5-3)% до маси цементу (у перерахунку на суху речовину сироватки 0,1-0,2)% дає ряд позитивних результатів.
1. Кінець схоплення цементного тіста нормальної густоти (нормальна тривалість схоплення 6-7 год.) з введенням сироватки відсувається на 2 - 4 години. Якщо ж додавати сироватку не в воду замішування, а в готовий будівельний розчин або бетонну суміш через 4-8 годин після приготування, то розчини зберігають рухливість до 3-х діб. Це дає можливість раціональніше використовувати робочий час будівельників. Розчини можуть завозитися на будівельний майданчик ввечері, напередодні. Розчини, що не вироблені до кінця дня можуть залишатися для вироблення на наступну добу. Подовження термінів схоплювання розчинів і бетонів може бути досить зручним при їх транспортуванні на значні відстані (наприклад, сільське будівництво).
2. Введення молочної сироватки в розчини і бетонні суміші сприяє приросту їх міцності після дозрівання на (10-15)%, морозостійкість їх залишається без зміни.
3. Бетонні суміші з добавкою молочної сироватки дозволяють знизити витрату цементу на (5-7)%. Ефективність молочної сироватки перевірена практично в 1974 році на Московському заводі ЗБВ № 7, де було вироблено цим способом більше 200000 м3 бетону. Відзначено, що як свіжа сироватка, так і сироватка після місячного терміну зберігання без охолодження і консервантів робить майже однаковий вплив на розчинни і бетонні суміші. Вона не посилює корозію арматури, не викликає технологічно ускладнень, легко дозується, безпечна в роботі. Молочну сироватку можна використовувати також для уповільнення термінів схоплювання гіпсу: якщо без добавок кінець схоплювання гіпсового тесту настає через 9 хв., То з добавками 4 і 8% молочної сироватки - відповідно, через 20 і 38 хв.
Так як молочна сироватка має поверхнево-активні властивості, вона була запропонована замість таких поверхнево-активних речовин, як сульфонол, господарське мило та ін для змочування гидрофобізованої алюмінієвої пудри, яка використовується як газоутворювач при виробництві газобетону. Кількість молочної сироватки склало (35-50)% від маси пудри. Результати випробувань на Пензенському заводі великопанельного домобудівництва показали, що молочна сироватка не погіршує якісних показників газобетону. Водопоглинання газобетону не підвищується, морозостійкість не знижується. Міцність газобетону з добавкою молочної сироватки трохи вище, ніж з добавкою сульфонолу. Наприклад, межа міцності при стисканні зразків газобетону з об'ємною вагою (700-750) кг/м3 і розміром 10x10x10 см з добавкою сульфонолу становить 5,5 МПа, при добавці молочної сироватки - 6,5 МПа.
Молочна сироватка може бути використана також для уповільнення процесу гасіння вапна. Так, наприклад, якщо швидкість гасіння вапна, що визначається за стандартною методикою, становить 30 хв., то з добавкою 2% сироватки вона збільшується до 70 хв. і при добавці 4% молочної сироватки - до 120 хв. При цьому температура суміші зменшується при гасінні значно в порівнянні із звичайним способом гасіння.
Молочна сироватка меншою мірою знижує міцність автоклавних виробів на основі вапна, ніж сульфітно-дріжджова брага.
Використання молочної сироватки в будівельних розчинах і бетонах дає великий економічний ефект.
Мабуть для цих цілей можливо використовувати і сироватку солону.
1. Молочная сыворотка. (Переработка и использование) Храмцов А.Г., 1979 г., с. 244-245.
2. Г.Л. Гуревич, директор завода ЖБИ №7, Москва, «Дальнейшее снижение материалоемкости
продукции». Журнал «Бетон и железобетон», 1974 г., №3, стр. 6.
3. Таубе П.Р., Козлова Н.А., Орлова Л.А., Гуревич Е.Л. Эффективная добавка для цементных растворов и бетонов. Строительные материалы, №11,1974.
4. Таубе П.Р., Козлова Н.А., Орлова Л.А. Способ гашения извести. Авторское свид. СССР № 414215, кл. С 04 Б 1/06,1974.