Використання тварин в терапії можна розділити на: Заходи (міроприємства) з допомогою (сприянням) тварин (Animal-assisted-activity - ААА).
Метою є створення атмосфери гри, підвищення якості життя людей, які живуть із деякими ознаками інвалідності. Надають можливості для мотивації, освіти, відпочинку, отримання терапевтичного ефекту або для підвищення якості життя. Це може бути цікавим "шоу", відвідуванням школи, або відвідування пацієнтів вдома чи ж у медичних установах.Послуги надаються в різних умовах спеціально навченими фахівцями, середнім медичним персоналом, або добровольцями з навченими тваринами, які відповідають певним критеріям.
Терапія за допомогою тварин (Animal Assisted Therapy - AAT) є загальним терміном для будь-якого цілеспрямованого медичного втручання, в якому тварина, що відповідає певним критеріям є невід'ємною частиною лікувального процесу.
AAT покликана сприяти поліпшенню фізичного, соціального, емоційного стану та/або розумової діяльності людини. AAT здійснюється в різних умовах і може бути в формі групових або індивідуальних занять, одноразових або сеансів, які проводяться медичною установою або професійно підготовленою людиною. ААТ є цілеспрямованою, результати документуються і контролюються.
Як і будь-яке лікування, вона повинна бути науково обґрунтованою і клінічно ефективною. Тварина - будь то собака, кішка, кролик, морська свинка, коні, птахи, рептилії, вівці - це інструмент у терапевтичний процесі, хоча й потенційно потужний. Терапія лицензована професійна послуга і її надання в більшості країн регулюється державними й національними законами. Хоча гарна терапія представляється оманливо простою, це не так. Це медичні послуги, і тільки кваліфіковані фахівці охорони здоров'я є юридично здатні забезпечити таке лікування.
ААТ может бути частиною програми реабілітації, відпочинку, догляду з хворим або медичної послуги.
Однією з ключових особливостей, яка відрізняє
AAA від
AAT в тому, що AAA не включає запланованих цілей лікування, взаємодія відбувається спонтанно. Наприклад команда ААА терапії з собакою переходить з кімнати в кімнату для відвідування мешканців та членів їх сімей, щоб прикрасити їх день. Хоча наслідки цього візиту дуже корисні, вони не були спеціально передбачені і не включені в план лікування пацієнта.
З іншого боку, AAT знаходиться під контролем людини постачальника послуг в рамках своїх професійних послуг, інтеграції тварин в терапевтичному процесі. Медичний працівник може використовувати своїх власних тварин або запросити добровольців з тваринами під їх керівництвом, щоб керувати процесом. AAT завжди цілеспрямована і її наслідки завжди документуються як будь яка професійна медична допомога. Мета терапевтичного процесу є специфічною і встановлюється до початку сесії. Наприклад, фізіотерапевт, з метою поліпшення діапазону руху лівої руки дитини, може спонукати дитину пестити або кормити тварину лівою рукою. Ці дії служать для стимулювання використання цільових груп м'язів, для лікування таким чином/. Часто пацієнти навіть не розуміють, що будь-яка «терапія» відбувається.
Реагування на кризові ситуації за допомогою тварин (AACR). Тварини використовуються, щоб допомогти людям у критичних ситуаціях, коли здається що земля йде з під ніг, коли події навколо не контролюються і хочеться від відчаю стрибнути з моста в воду. Використовуються можливості взаємозв’язку людини і тварини у випадках стихійного лиха, травм, криз, катастроф, насильства в родині та інших актів насильства.
AACR (Animal Assisted Crisis Response)
http://www.mntherapyanimals.com/AACR.htmlAnimal Assisted Crisis Response
http://www.animalassistedcrisisresponse.org/ Сприяння освіті за допомогою тварин (AAES). Це широка категорія різноманітних програм освіти де вчитель направляє освітній процес. Тварини використаються як стимул для навчання дітей шкільного віку й для досягнення освітніх цілей
Створення терапевтичного навколишнього середовища за допомогою тварин. Це різноманітні тварини, які присутні в навколишньому середовищі без спеціального тренування та підготовки лише для створення належної психологічної обстановки . Наприклад, кішка або собака в кабінеті, акваріум з рибками в приймальному покої лікарні, тварини на фермі або навіть домашня птиця в будинку для літніх людей.
В усіх цих програмах з успіхом можна використовувати малих домашніх тварин (кози, вівці).
Резидентні тварини живуть в установі повний робочий день, є її власністю, і турботою персоналу, добровольців та місцевих жителів. Деякі тварини можуть бути офіційно включені в діяльність об'єкта і графік терапії після відповідного обстеження та підготовки кадрів. Інші можуть брати участь в спонтанній або планованій взаємодії з залученням жителів і співробітників.
Переваги AAA, AAT, AAES програм. Взаємодія з тваринами може забезпечити емоційну і фізичну користь для здоров'я різних груп людей, у тому числі літніх людей, дітей, інвалідів, глухих, сліпих, емоційно або фізично хворих і в ув'язненні. Вони також можуть служити як відволікаючі під час процедур , що викликають тривогу, таких як медичні огляди. При правильній підготовці, тварин можна навчити посилювати реабілітаційну поведінку у пацієнтів, таких як метання м'яча, ходьба, або словесне спілкування. Іпотерапія (лікувальна верхова їзда), як повідомляється, поліпшує поставу, баланс і координацію рухів. Піклування за тваринами надає можливості для фізичної активності та реабілітації через необхідність щоденного догляду, таких як будівництво житла, годування, догляд, і фізичні вправи. Відповідальність по догляду за тваринами, може також надавати пацієнтам цілеспрямованість і розуміння необхідності краще піклуватися про себе.
Пацієнти годують, доять і доглядають корів, овець і коней під пильним наглядом працівників сільського господарства. Це повинно було забезпечити безпеку тварин і пацієнтів. Завдання пацієнти отримують у відповідності зі своїми здібностями.