Тримайте порох сухим

Чат, доброзичливі плітки під миску смаженої ягнятини...

Тримайте порох сухим

Сообщение док » 16 сен 2012, 18:12

Читаючи збірку документів Літопис УПА натрапив на інструкцію ГОСПОДАРЧОГО ВІДДІЛУ УПА щодо зберігання збіжжя та м'яса. В війну зерно та мясо було стратегічним матеріалом. Дістати та зберегти продукти було питанням життя і смерті. Тим паче що поживитися було багато охочих - німці, червоні партизани, польські партизани та поліція, більшовики. Тому склади були глибоко закрнспіровані. До тепер мабуть по волинських лісах зберігаються приховані свого часу в землі бочки з мясом і салом та зерно. Наприклад, ще порівняно недавно в 50- 60-тих роках в околицях млина в м. Здолбунів при будівництві часто натрапляли на ями з зерном, яке добре збереглося.
Наводжу текс інструкції дослівно .


Сторінки 100-101
ДОКУМЕНТИ І МАТЕРІАЛИ ГОСПОДАРЧОГО ВІДДІЛУ УПА ТА ЗАПІЛЛЯ
Травень - 1 грудня 1943 р.
ІНСТРУКЦІЯ ГОСПОДАРЧОГО ВІДДІЛУ УПА


№ 47 ІНСТРУКЦІЯ У СПРАВАХ ЗАКОПУВАННЯ ЗБІЖЖЯ ТА КОНСЕРВУВАННЯ М'ЯСА [1943 - 1944 рр.]

За Самостійну Україну! Воля народам і людині!
Стережись провокаторів!
Спосіб закопування збіжжя
1) Викопати на височині (де б не підходила вода) глубоку яму.
2) На спід положити чисту солому в околотах в грубості 50 см, тоді з боків класти ставляючи солому, придержувати тичками, щоби солома не падала, в грубости 40-50 см.
3) [По] поставлені соломи по боках, всипати на спід полови житньої, або ячмінної грубості 20 см.
4) В так приготовану яму сипати збіжжя. (Увага: перед висипанням старатись висушити на сонці, можна сипати 15-20 см в одну яму з таким розміром, щоб рівень землі рівнявся до 1,70 м.) Нове збіжжя сипати разом із половою.
5) По насипанні збіжжя сиплемо знова 20 см полови, а відтак даємо 50 см соломи такої самої, а тоді щойно землю в грубості одного метра, щоб не доходило повітря. Ями на збіжжя найкраще копати на стерні, а зараз ранком поорати, щоб не було сліду. Землю треба вивозити завжди в мильну сторону. Так замагазиноване збіжжя може переховатись цілий рік, а навіть і більше без зіпсуття.
Спосіб магазинування - консервування м'яса
1) Посуду (бочку) добре обмити, щоб не було нічим чути.
2) Треба зробити до бочки друге дно, щоб по наложенні було добре в[с}тавити його,
3) Приготовити соляний сік. Один кг соли на 3 л води. Воду брати чистоджерельну або переварену. На 100 кг м’яса потрібно 25-30 л такого соку.
4) Свіжу забиту штуку розбирається, вирізуючи м’ясо від костей (не класти всяких жил), м'ясо рубати на куски не більше 1-2 кг класти один при другому тісн[о], щоби не було порожніх шпар. Так накладжене м'ясо поливаємо тим заздалегідь приготованим соком. Вливаємо його до м'яса поволі, щоб той входив у середину. Наколи вже перестане входити (заждати кілька годин), залити, щоб закрилось м'ясо, заднити бочку й так вставленим дном наверх закопати, при тім уважати, що[б] не перевернути на другу сторону і не зрушити того, що наложене.
Так законсервоване м'ясо може стояти около року і дуже критичний момент буде зліквідований. Вистарчить в такому моменті витягнути та вкинути 20-30 [кг] до горшка, не потрібно води, а борщ буде знаменитий, як на совітську дійсність] буде це оказія.
Подати до відома цілому населенню.
Слава Україні - Героям Слава!
ЦДАВО, ф. 3833, о/7. 1, спр. 63, арк. 106 Копія

Література: Літопис УПА Нова серія, Том 2. Волинь і Полісся: УПА та запілля 1943-1944 Документи І матеріали/ Національна Академія наук України Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Головне архівне управління при Кабінеті Міністрів України, Центральний державний архів вищих органів влади України, Державний архів Рівненської області. Видавництво "Літопис УПА", Київ, Торонто - 1999
док
 
Сообщения: 98
Зарегистрирован: 15 мар 2012, 00:21

Вернуться в Вівчарська колиба

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 4

cron