Вівці винуваті?
Чи знаєте ви , що в Україні є все, навіть справжня пустеля - Оле́шківські піски́ (координати: 46°35′00″ пн. ш. 33°03′00″ сх. д.). Пустеля розташована за 30 км на схід від міста Херсон у Цюрупинському районі. Власне дніпровські піски займають площу 161 200 га, а з міжаренними землями - 210 000 га. Назва походить від старої (до 1925 року) назви міста Цюрупинськ - Олешки. Найбільша українська піщана пустеля офіційно визнана єдиною в Європі. Скоріше, це напівпустеля - за температурним режимом і кількостю опадів. Олешківські піски - територія 15x20 кілометрів, що оточене захисним кільцем соснових лісів.
Мало хто з українців взагалі знає про наявність в країні пустелі, яку офіційно визнають найбільшою в Європі. Причина - особливий статус секретності регіону: в пустелі довгий час знаходився військовий полігон, на якому відпрацьовували бомбометання пілоти з країн Варшавського договору.
На цьому просторі переплелися людська дурість із людською мудрістю. Одні люди своїми руками перетворили тутешні степи на піщану пустелю. Інші, зупиняючи пісок, посадили тут найбільші у світі штучні ліси.
Олешківські піски в нинішньому вигляді з'явилися зовсім недавно. Ще в 1780 році тут був степ з окремими гаями. У XIX столітті сюди почали завозити овець (величезними отарами, до мільйона голів, володів барон Фальц-Фейн, засновник заповідника Асканія-Нова), які знищили траву, звільнили піски, а вітрова ерозія дала їм можливість розширитися. Зараз піски штучно утримуються від розростання найбільшими у світі штучними лісами – площа лісів становить близько 100 тисяч гектарів.
Утворення сипких пісків обумовлюються лише однією причиною: діяльність людини - знищення лісів та посилене випасання худоби.
Площа лісів на пісках нижнього Дніпра, що складала у 1802 році більше ніж 5 000 га до 1832 року впала практично до нуля. Опис таких лісів належить ще Геродотові, який відвідав цю місцевість 2400 років тому і назвав її Гілеєю, що означало по-грецькому полісся або олешшя. Під впливом господарської діяльності людини ліси в XIII-XVIII столітті були знищені. Закріплення пісків та освоєння їх почалося з 1834 р. Зараз піски зупинено по краях величезними штучними лісами, загальна площа яких біля 100 тис. гектарів.
Люди вирубали ліси та загнали на невеличку територію мільйони овець які і довершили справу. Розумні тварини, якщо мають таку можливість, при зменшенні кормової бази ідуть на інше місце. В даному випадку надто велике навантаження на пасовище спричинило екологічну катастрофу. Правда туристам тепер не треба далеко їхати за пригодами - прогулятися по пустелі можна і вдома.
Як завжди винні не вівці - винні люди. Нам далеко до барона. Наша сотня овець може хіба що зїсти капусту на сусідському городі.
Скіфи, татари, козаки століттями випасали в українських степах величезні отари овець та табуни коней. А барон за якихось десять років сотворив нам пустелю!